« Back to News

Shaw Media Illinois earns 110 IPA editorial awards

(Matthew Apgar - mapgar@shawmedia.com)

The newspapers and websites of Shaw Media Illinois have received 110 awards in the Illinois Press Association's contest, honoring work from 2019. That includes 32 first-place honors across categories.

The full awards lists, along with sweepstakes and general excellence awards, will be announced and awarded at the IPA's Awards Luncheon at the President Abraham Lincoln DoubleTree Hotel in Springfield on Oct. 23.

"I want to congratulate all of our journalists for the hard work that went into earning all of these awards," Shaw Media Chief Product Officer Tom Shaw said. "These are trying times and the it's great to see the hard work and dedication of our journalists honored as being among the best in the state of Illinois."

Leading the way was the Daily Chronicle in DeKalb, which received 27 awards total, including nine for Mark Busch's photojournalism. That included four first-place finishes.

Northwest Herald Photo Editor Matthew Apgar received three first-place awards, part of the newspapers seven first-place awards and 14 total awards.

The Record Newspapers in Kendall County received 15 awards, including six first-place finishes. Shea Lazansky received three first-place honors. Suburban Life Media and Sauk Valley Media each earned 10 honors apiece while the Kane County Chronicle was honored with nine awards. The Ottawa Times received eight awards while the NewsTribune in LaSalle received three honors.

Division E

 

Northwest Herald, Crystal Lake (14 awards)

1st place, FOIA award, Fralick Investigation, staff

1st place, local editorial, staff

 

1st place, local editorial page, staff

1st place, photo series, Matt Apgar

1st place, sports news, Joe Stevenson/Sean Hammond

 

1st place, sports photo, Fumble, Dive, Touchdown, Matthew Apgar

1st place, spot news photo, Matthew Apgar

2nd place, Community service, Fralick investigation, staff

 

2nd place, news reporting story – Katie Smith/Kristen Zambo, Peggy Lynn Johnson

2nd place, Sports feature, ACL recovery, Sean Hammond

2nd place, Feature photo, A pastel play, Matt Apgar

 

2nd place, online photo gallery, Matt Apgar/staff

4th place, sports photo, Matt Apgar

4th place, spot news photo, Matt Apgar

 

Joliet Herald-News (7 awards)

1st place, original column, Bill Wimbiscus

1st place, general news photo, Eric Ginnard

 

1st place, headline writing, Joe Hosey

3rd place, Knight Chair best investigative/enterprise reporting, Felix Sarver

3rd place, government beat reporting, Bob Okon

 

4th place, obituary tribute, Denise Baran-Unland

4th place, Knight Chair best investigative/enterprise reporting, Felix Sarver

LaSalle News-Tribune (3 awards)

 

2nd place, informational graphic, Ali Braboy and Adam Ricci

3rd place, business/economic reporting, Craig Sterrett

3rd place, original column, Tom Collins

 

Ottawa Times (8 awards)

1st place, informational graphic, Julie Barichello

1st place, sports section, Staff

 

2nd place, single page design, Julie Barichello

3rd place, Newspaper design, staff

4th place, special section, Starved Rock Country

 

4th place, sports news, Charlie Ellerbrock

4th place, original column, Scott T. Holland

4th place, sports column, Scott T. Holland

 

Sauk Valley Media (10 awards)

1st place, single page design, Rusty Schrader

2nd place, special section (spotlight), Staff

 

2nd place, headline writing, Rusty Schrader

2nd place, spot news photo, Alex T. Paschal

2nd place, personality/portrait, Michael Krabbenhoeft

 

3rd place, single page design, Rusty Schrader

3rd place, local editorial, Pam Eggemeier

4th place, feature writing, Phil Hartman

 

4th place, portrait/personality, Alex T. Paschal

4th place, newspaper design, staff

Division D

 

The Daily Chronicle, DeKalb (27 awards)

1st place, government beat reporting, Kelsey Rettke

1st place, original column, Kevin Solari

 

1st place, photo series, Mark Busch

1st place, portrait/personality, Mark Busch

1st place, sports photo-portrait/personality, Mark Busch

 

1st place, newspaper design, State football preview, staff

1st place, special section, Eddie

1st place, online photo series/gallery – Mark Busch

 

2nd place, best website, Staff

2nd place, single page design, Mike Solley

2nd place, news reporting-single story, Eric Olson, Katrina Milton, Aimee Barrows

 

2nd place, sports news, Kaleb Carter

3rd place, online photo series/gallery - Mark Busch

3rd place, editorial page, Eric Olson

 

3rd place, sports photo, Mark Busch

3rd place, photo series, Mark Busch

3rd place, sports column, Eddie Carifio

 

3rd place, local editorial, Eric Olson

3rd place, localized national story, Kelsey Rettke

3rd place, FOIA, Kelsey Rettke

 

4th place, story series – agricultural - Kelsey Rettke

4th place, sports section, Eddie Carifio

4th place, feature photo, Mark Busch

 

4th place, photo series, Mark Busch

4th place, news reporting-series, Kelsey Rettke

4th place, obituary tribute, Matt Wells

 

4th place, sports feature, Staff

Division B

Kane County Chronicle (9 awards)

 

1st place, sports news, Aimee Barrows (Aidan Carlson honored)

1st place, sports photo – portrait/personality, Sandy Bressner

2nd place, online photo gallery – Sandy Bressner

 

2nd place, general news photo, Mary Beth Nolan

3rd place, sports news, Josh Welge

3rd place, sports column, Aimee Barrows

 

3rd place, sports photo – portrait/personality, Sandy Bressner

4th place, general news photo, Sandy Bressner

4th place, feature writing, Branda Schory

 

Suburban Life Media (10 awards)

1st place, personality profile, F. Amanda Tugade

2nd place, sports news, Josh Welge

 

2nd place, sports photo, Gary Duncan

2nd place, sports photo portait/personality, Geoff Stellfox

3rd place, online gallery/photo series, Sandy Bressner

 

3rd place, photo series, Geoff Stellfox

3rd place, feature photo, Geoff Stellfox

3rd place, sports photo, Jeff Krage

 

4th place, feature photo, Geoff Stellfox

4th place, online gallery/photo series, Staff

Division A

 

Kendall County Record (15 awards)

1st place, sports photo, Steven Buyansky

1st place, public notice journalism, Katie Finlon

 

1st place, sports news, Josh Welge

1st place, general news photo, Shea Lazansky

1st place, online photo series/gallery, Shea Lazansky

 

1st place, school board coverage, Shea Lazansky

2nd place, government beat reporting, Shea Lazansky/Derek Barichello

2nd place, Localized national story, Katie Finlon

 

3rd place, FOIA, Katie Finlon

3rd place, sports feature, Josh Welge

4th place, sports photo, Jeff Krage

 

4th place, story/series – agricultural, Katie Finlon

4th place, FOIA, Katie Finlon

4th place, photo series, Shea Lazansky

 

4th place, general news photo, Shea Lazansky

Oregon Republican Reporter (5 awards)

2nd place, news reporting – series, Jeff Helfrich

 

2nd place, photo series, Earleen Hinton

3rd place, photo series, Earleen Hinton

3rd place, spot news photo, Earleen Hinton

 

4th place, spot news photo, Earleen Hinton

Morris Herald-News (2 awards)

1st place, news reporting-single story, Marney Simon

 

1st place, original column, Marney Simon